Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Akce ZŠ

,Školní výlet

   V úterý 21. června jsme se vypravili na školní výlet do Prahy.

   Autobus nás dovezl na Černý Most, odkud jsme metrem dojeli až k Národnímu muzeu.

   Pro děti byla samotná cesta metrem velkým zážitkem. Pro mnohé z nich byla zážitkem také jízda na eskalátorech. Děti byly před vstupem do metra rozděleny na menší skupinky a pečlivě si hlídaly svého vedoucího.

   V Národním muzeu jsme měli možnost prohlédnout si sály s expozicemi, Panteon, kde byly historicky významné osobnosti a také nádhernou sbírku minerálů. Poté následovaly prohlídky s lektorem a zajímavým výkladem. Mladší děti navštívily přírodovědnou expozici s názvem „Zázraky evoluce – zvířata od nejmenších po největší“. Starší děti ze 4. a 5. ročníku měly zajímavý program o pravěku - „Od trilobitů po mamuty“.

   Při zpáteční cestě jsme se prošli po Václavském náměstí a metrem se vrátili zpět na Černý Most.

   Výlet se nám vydařil a plni zážitků a dojmů jsme se vrátili zpět do Černíkovic.

 

 

16.5.2022

Exotická zvířata

V pondělí 16.5. 2022 byste ve škole nenašli jen žáky, ale i exotická zvířata jako : užovku červenou, hroznýše královského, zmiji rohatou, agamu vousatou, želvu uhlířskou, sklípkana a ježka bělobřichého.  Přednášející nám jednotlivá zvířata představil a seznámil nás s jejich způsobem života. Zjistili jsme, že had není slizký a agama se umí nafukovat a měnit barvu při rozčilení. Děti se zvířat nebály a některé si i pohladily.

29.4.2022

Čarodějnická stezka

29.4. 2022 se škola hemžila malými i velkými čarodějnicemi, jedna byla hezčí než druhá. Nechyběli tu ani čarodějové. Hned po ránu odlétli plnit úkoly na čarodějnou stezku po vesnici, kterou připravily paní učitelky

Napsala  E.Brandejsová a  V.Šedivá z 5. ročníku

Je pátek 29. 4. 2022, čarodějnický den u nás ve škole. Den všech strašidel a kouzel. A proto si pro nás paní učitelky vymyslely krásný, dlouhý a únavný program. Ráno nás rozdělily do týmů, předaly nám mapu a mohli jsme vyrazit. Po celých Černíkovicích byly různé kouzelnické úkoly, hádanky a šifry. V každém úkolu bylo schované písmeno, z písmen jsme potom složili jméno čarodějnice. Abychom cestu přežili, dostali jsme dobrůtky od paní starostky a bonbóny v prodejně. Na konci cesty jsme složili i obrázek hledané čarodějnice. Po vyhodnocení naší čarodějnické akademie jsme dostali za odměnu prstíky, které pro nás usekla (upekla J) paní Klárová. Opravdu jsme si to užili.

22.4.2022

Úklid obce

Na 22.4. jsme naplánovali úklid naší obce. Čtyři skupiny v čele s paní učitelkou se vydaly od školy různými směry a sesbíraly všechny odpadky, které cestou viděly. Děti se moc snažily a nasbíraly osm plných pytlů.

Akce do konce školního roku 2021/2022

  9. 5. – Keramika pro dospělé

12. 5. – 9. plavání, kroužek 3D

16. 5. – Přednáška o exotických zvířatech

19. 5. – 10. plavání, kroužek 3D

10. 6. – Noc kostelů /zpívání v černíkovickém kostele/

13. 6. - Keramika pro dospělé

21. 6. – Školní výlet do Národního muzea v Praze

28. 6. – Odpoledne s rodiči  POZOR ZMĚNA!

Podrobné informace upřesníme později.

 

 

Výsledky soutěže MATEMATICKÝ KLOKAN 2022

Kategorie Cvrček:

2. třída

         1. místo – Šimon (44 b)

        2. místo – Dominik (36 b)

        3. místo – Denisa , Adéla  (31b)

3. třída

         1. místo – Dorota  (67 b)

        2. místo – Jakub  (64 b)

        3. místo – Elena , Tobiáš  (62 b)

Kategorie Klokánek:

4. třída

        1. místo – David  (83 b)

        2. místo – Štěpán  (68 b)

        3. místo – Ema  (48 b)

5. třída

         1. místo – Petr  (75 b)

        2. místo – Eliška  (74 b)

        3. místo – Valerie  (63 b)

| aktuální 2022 | 2021 | 2020

13.4.2022 MC´Donalds Cup

Každý rok je školní tradicí účast na fotbalovém turnaji škol MC´Donalds Cup v Rychnově nad Kněžnou.

Náš tým letos 13. 4. 2022 v předkole pro málotřídky obsadil 3. místo. Přes vlny emocí po vyhraných i prohraných zápasech odjeli naši fotbalisté domů spokojeni. (Citujeme kapitána Patrika Čiháka.)

Kroužek  s 3D tiskárnou

Od března 2022 se mohou žáci vyšších ročníků účastnit kroužku 3D. Učí se pracovat s 3D tiskárnou, kterou škola získala zdarma o prázdninách 2021 za vypracovaný projekt "Drátkování".

 

11.4.2022

Příroda je naše -Náš les a jeho obyvatelé

Dne 11. dubna navštívila naši školu paní Kateřina s programem "Příroda je naše - Náš les a jeho obyvatelé."  Probrala s dětmi základní rozdělení lesů na jehličnaté, listnaté a smíšené, představila některé konkrétní zástupce stromů a poradila, jak je rozpoznat. Přivezla si s sebou spoustu reálných rekvizit (části stromů, kůru, listy, jehličí, plody, šišky, atd.).

Následně vyprávěla o zvířatech, které můžeme potkat v našem lese (prase, srnec, jelen, daněk, muflon, jezevec, liška, kuna, datel, kukačka, zmije, užovka atd.). Pustila dětem nahrávku zvuku, které zvíře vydává a děti hádaly, jaké zvíře by to mohlo být.  O daném zvířeti nám pověděla různé zajímavosti. Dovezla i ke zvířatům reálné rekvizity. Děti si mohly prohlédnout a osahat kůže, kožešiny, čelisti, zuby, lebky, rohy, parohy, vycpaná zvířata a jiné. U některých lesních zvířat upozornila na to, jak se proti nim bránit, co dělat když je potkáme v lese a jak se zachovat v případě napadení.

Výhodou programu bylo to, že si děti pomocí rekvizit udělaly reálnou představu o tom, jak které zvíře vypadá a mohly si vystavené věci osahat.

18.3.2022

KARNEVAL LETOS JINAK                                                                       

V pátek 18.3.2022 ožila naše nová škola karnevalovým rejem. Prostorná chodba posloužila jako taneční parket, nechybělo nic, co je naší karnevalovou tradicí.

Organizace se ujali žáci čtvrté a páté třídy a patří jim nejen velký dík, ale i hluboká poklona. Patrik Čihák přinesl z domova aparaturu a spolu s Matoušem Novotným vytvořili hudební list s písničkami, které měly jiskru. Po celou dobu se starali o muziku bez jediného zaváhání. Jejich spolužáci připravili šest soutěží pro děti, konala se i přehlídka masek ve stylu módního mola a taneční soutěž, které nás všechny opravdu pobavily. Soutěžilo se i ve skládání tangramů, tím do programu přispěla paní ředitelka. Obvyklá tombola byla zdarma – tímto děkujeme všem rodičům, kteří nám darovali ceny.

Milou novinkou bylo pohoštění šéfkuchaře Petra Kerharta, který pekl výborné vafle, jeho asistentka Hedvika Myhill se postarala o jejich řádné nazdobení a distribuci všem mlsným jazýčkům. Paní učitelky a paní Klárová vyrobily ovocné špízy a paní Klárová navíc upekla všem maskám sušenky ve tvaru klaunů.

 

11.3.2022

Soptíkovo lyžování

V týdnu od 14. 2. do 18. 2. 2022 se žáci naší školy zúčastnili lyžařského výcviku ve SKI AREÁLU v Olešnici v Orlických horách. Společně se základní školou jezdily i předškolní děti z MŠ. Účast byla vysoká. Počasí nám docela vycházelo, dokonce nás i některé dny zahřálo sluníčko. Při posledním dni nás bohužel neminul déšť. Ale ani ten dětem nebránil v tom, aby svým rodičům, kteří jsou vždy zváni na důležitý ukončovací závod, předvedly své dosažené lyžařské dovednosti.

Noví spolužáci

Do školy nastoupily 8. 3. 2022 tři děti ukrajinské národnosti. Naše děti je přijaly vstřícně a snaží se jim pobyt v naší škole zpříjemnit. Přes jazykovou bariéru je pro všechny situace složitější, ale věříme, že se dětem u nás bude líbit.
Děkujeme rodičům našich žáků za dárky, které pro ukrajinské děti donesli.
 

Beseda s policií ČR

Úterní výuku 8. 3. 2022 nám přijela obohatit Policie ČR. Dva policisté s dětmi hovořili na téma Bezpečně do školy. Zopakovali si s nimi pravidla přecházení, chůze po silnici a základy, jak poskytnout první pomoc. Policisté předvedli jejich výstroj, kterou si děti mohly i vyzkoušet. Pokládali dětem záludné otázky, ale ty si vždy věděly rady s odpovědí. Pouze kriminalisty přejmenovaly na kriminálníky.
 

Karneval v MŠ

V úterý 9. 3. 2022 byla Duhová mateřská školka plná princezen, zvířátek, superhrdinů, rytířů a jiných bytostí.
Paní učitelky připravily dětem karnevalové dopoledne plné soutěží, tanečků a sladkých ovocných odměn.

Plavecký výcvik

Po dvou letech se děti konečně dočkaly plaveckého výcviku. Začali jsme jezdit 10.3. Máme za sebou první lekci v plaveckém bazéně v Dobrušce. Výcviku se účastní i předškolní děti z naší MŠ. Účast dětí z MŠ je dobrovolná.
Některé děti jely s obavou, co je čeká. V bazénu jim však očička zářila a těší se na všechny další výcviky. Plavecký výcvik činí 10 lekcí.

8.3.2022

Základní kurz keramiky

ZŠ Černíkovice pořádá základní kurz keramiky.

3.2.2022

Se zvířátky o vesmíru

6. 1. 2022 ve školní družině vyrostl obrovský stan ve tvaru polokoule. Uvelebili jsme se na koberci a s úžasem pozorovali hvězdnou oblohu, planety, souhvězdí a další zajímavosti z vesmíru. Celý pořad provázel odborný lektor. Menší děti navštívily vesmír se zvířátky, větší mohly uplatnit při promítání své vědomosti z vlastivědy a přírodovědy.

Se zvířátky o vesmíru 1. – 3. ročník
Ježek, zajíc, krtek a sova jsou čtyři kamarádi, kteří se sešli na kraji lesa, aby prozkoumali raketovou základnu. Všechno je pro ně nové, nikdy nic podobného neviděli, a když vidí startovat raketu, jsou z toho úplně paf. Nikdo netuší, o co by se mohlo jednat, a tak vymýšlí jeden bláznivý nápad za druhým. A snad by se tam dohadovali dodnes, kdyby nepotkali chytrého myšáka, který jim vše vysvětlil. A protože myšák strávil celý život mezi vědci na raketové základně, ví toho o vesmíru opravdu hodně. Pohádkový příběh Se zvířátky o vesmíru je nejen ryze český, ale dokonce brněnský projekt. Výsledné představení kombinuje záběry několika klasických loutek s virtuálními animacemi. Autorem scénáře je David Koval z Hvězdárny a planetária Brno, dramaturgem je Jan Šotkovský. Design loutek navrhl brněnský kreslíř Dalibor Krch, vyrobeny byly v dílnách Divadla Radost, jehož herci loutky také vodili. Hlas hrdinům propůjčili herci Městského divadla Brno. Výslednou kompozici vytváří grafické studio Petra Hlouška. Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.

Neuvěřitelný vesmír 4. – 5. ročník
Jedinečné animace a záběry z NASA a ESA. Od planet sluneční soustavy, přes fascinující vzdálenosti vesmíru až k černým dírám a bílým trpaslíkům. V pořadu vytvořeném Evropskou jižní observatoří se dozvíte téměř vše, s čím se můžete ve vesmíru setkat.

http://www.mobilniplanetarium.cz/


 

Beseda se spisovatelkou Klárou Smolíkovou

Klára Smolíková je spisovatelka knih dětských, populárně naučných i detektivních, ale také scénáristka a lektorka. Věnovala se psaní do dětských časopisů, podílela se na několika učebnicích a vytvořila také desítky sad pracovních listů. V současné době mimo jiné pořádá semináře pro učitele, knihovníky, besedy pro dětské čtenáře a workshopy během kterých děti aktivně zapojuje. Využívá černobílé pracovní listy, které vždy v předstihu pošle a dataprojektor. Ke všem besedám i workshopům má zpracovanou prezentaci.

1. – 3. ročník
Začarovaný Hvozd: Vytvoř si vlastní knížku Bolech a Luna, dvě děti z Končiny, se odváží vstoupit do tajemného lesa a zažijí zde velké dobrodružství plné kouzel a prapodivných bytostí. Podobná cesta, byť jen představovaná, čekala i účastníky besedy. Díky předpřipravené maketě doplnili, dokreslili a dopsali vlastní příběh. Stvořili si vlastní hrdiny, navrhli tajemné lesní duchy a na mapě pojmenovali místa, kde se jejich knížka odehrává.

4. – 5. ročník
Spolkla mě knihovna: Kde se vzaly knihovny a jak dříve vypadaly knihy? Knížka Spolkla mě knihovna má podtitul Od hliněných destiček k tištěné knize a při workshopu čekala účastníky podobná cesta časem jako hrdiny knihy. Navštívili knihovnu ve starověké Alexandrii, v Ninive i v renesanční Florencii, propátrali, jak se dařilo písařům egyptským či středověkým, a potkali se se slavnými knihovníky. Potom se přesunuli s knihou Pozor, v knihovně je kocour! do českých knihoven, aby zjistili, v čem jsou výjimečné. Do programu holky a kluky vtáhly úkoly z pracovních listů.