Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Akce ZŠ

PLÁN AKCÍ 

DUBEN

 

28. 3. - 1. 4.  VELIKONOCE

8. 4.                Třídní schůzky - 2. ročník 16:00 , 3. - 4. ročník 17:00

9. 4.                 Filmový festival - Jeden svět ( 3. - 5. ročník )

11. 4.              Třídní schůzky - 1. ročník 16:00 , 5. ročník 16:00

23. 4.              Výchovný koncert ZUŠ v Rychnově nad Kněžnou ( pouze 1. ročník )

24. 4.              ZÁPIS do 1. třídy 

24. 4.              Recitace - krajské kolo ( pouze Zoe Patzenhauer)

30. 4.              Čarodějnice ve škole

 

 

22. 3.

Exkurze v čistírně odpadních vod v Solnici

Pátek 22. 3. slaví svátek Leona a také voda. V kalendáři najdeme i Den vody.

Celý týden jsme si o vodě povídali, shlédli zajímavý animovaný film o koloběhu vody v přírodě i o tom, jak vodu využíváme my lidé. Paní učitelka Hedvika Myhill nám domluvila návštěvu čističky odpadních vod v Solnici s pracovníky Aqua servisu.

V areálu čističky nás čekal perfektně připravený program. Děti se rozdělily na tři skupiny, které se vystřídaly na třech stanovištích. Po prohlídce čističky s průvodcem a výkladem si děti užily práci s robotickou kamerou v potrubí a zasoutěžily v připravených aktivitách. 
Přestože některé části programu ,,nevoněly", děti si dopoledne užily a odnesly si mnoho zážitků a nových vědomostí. Tím nejhezčím byla čistá voda proudící zpět do řeky.

Všem pracovníkům Aqua servisu patří poděkování za nezapomenutelné dopoledne. Reportáž pana Duška můžete shlédnout i vy níže.

https://www.youtube.com/watch?reload=9&feature=shared&v=nmihUh0vURY

20. 3.

Dopravní hřiště v Rychnově nad Kněžnou

Ve středu 20. 3. proběhla součást výuky dopravní výchovy na dopravním hřišti v RK.

Své teoretické znalosti využili žáci 3. - 5. ročníku pod vedením zkušeného policejního lektora při jízdě na kolech podle dopravních značek, jízdních pruhů a řešení provozu na křižovatkách. Součástí výuky byla i jízda zručnosti s mnoha úkoly. 

Dopoledne bylo zábavné i náročné, mnozí ukázali, že jsou dostatečně připraveni na své cyklistické výjezdy, ale některé děti ještě potřebují trénovat pod dohledem rodičů. 

15. 3. a 20. 3.

Rychnovský zvoneček a okresní kolo ZUŠ RK

Letošní březen se děti z černíkovické školy vyznamenaly v recitačních soutěžích.

V pátek 15. 3. se konal Rychnovský zvoneček v Déčku. V mladší kategorii naší školu reprezentovali Vojtěch Kudláček a Zoe Patzenhauer ze 2. třídy, ve starší kategorii Denisa Heroutová, Vanesa Frimlová a Adéla Kašparová ze 4. třídy. Porota udělila všem dětem z Černíkovic Čestné uznání, které se dává těm nejlepším. 

 

Ve středu 20. 3. se v rychnovské ZUŠ konalo okresní kolo recitační soutěže o postup do krajského kola. Tentokrát první kategorii zastupovali opět Zoe Patzenhauer a Vojtěch Kudláček, ze druhé se představili Julie Bobišová a Šimon Štěpán. Ocenění poroty získali Julinka se Šimonem, Zoe postoupila do krajského kola. 

 

Všem našim šikovným recitátorům patří velké dík za čas a energii, kterou věnovali přípravě. Jejich úspěch nás velice těší, stejně jako fakt, že našim dětem se daří udržovat tradici úspěchů v recitaci, kterou zahájila bývalá paní ředitelka Jana Hovorková. 

27. 2. 2024

Beseda s panem senátorem

V úterý 27. 2. navštívil naši školu senátor Jan Grulich.

Po prohlídce školy se sešel s dětmi ze 3. - 5. ročníku, aby si společně popovídali o práci senátora. 

Díky dlouholeté pedagogické zkušenosti dokázal pan senátor s humorem  a během chvilky proměnit třídu v jednání senátu. 

Návrh zákona pana senátora Grulicha na zkrácené prázdniny na jeden měsíc u ostatních senátorů ve třídě neprošel. Argumentovali opravdu zkušeně a zapáleně. 

V závěru dětem pan senátor odpověděl na zvídavé otázky a popřál jim, ať jim učení jde. Z besedy už věděly, proč je to důležité. 

25. 2. 2024

Karneval v Třebešově

Na neděli 25. 2. se mnoho dětí z naší školy a školky hodně těšilo. Chystaly výzdobu, připravovaly si masky a třeťáci, čtvrťáci a páťáci předtančení. 

Díky štědrým rodičům a sponzorům se mohly těšit na bohatou tombolu. 

O skvělý výběr písniček a jejich produkci se postarali naši bývalí žáci Honzík Hoffman a Robin Rufr.

Karnevalový rej se opravdu vyvedl. Krásné masky předvedly nejen naše děti, ale i mnozí rodiče.

Velké poděkování za přípravu patří všem zaměstnancům MŠ a ZŠ, panu starostovi Hovorkovi za umožnění konání akce v krásném prostředí třebešovské hospody, panu Martincovi za zvukařské školení, Robinu Rufrovi a Pavlíně a Honzovi Hoffmanovým a všem, kteří přispěli k radosti a dobré náladě dětí. 

9. 2. 2024

Suit Up Day

V pátek se u nás ve škole uskutečnil již druhý ročník akce „Společenský den“ neboli SUIT UP DAY.

Děti i dospělí přišli do školy nastrojeni do společenského oblečení a hned při překročení prahu se z nich stali dámy a gentlemani. Nejen, že se děti dozvěděly spoustu zajímavostí z oboru společenského chování, ale zkusily na vlastní střevíce několik společenských i speciálních tanců. Nesměla chybět ani oblíbená přehlídka společenských modelů. Na improvizovaném přehlídkovém mole se zapojily všechny děti s nadšením, takže kdyby jednou nevyšla „práva“ ani „medicína“, v modelingu by děti jistě našly uplatnění.

Den jsme si užili a těšíme se na příští rok! :)

6. 2. 2024

Robotické Lego

Žákům 5. ročníku se naskytla příležitost rozšířit si své znalosti a dovednosti v oblasti nové informatiky. Mohli si tak na základní škole v Potštejně vyzkoušet jednoduché principy programování s využitím stavebnice Lego Spike.

Po úvodním matematickém rébusu děti rozšifrovaly slova, která měla společné téma - pouť, jež je pak provázela po celou dobu tvoření a skládání.  Pomyslnou sladkou tečkou za jejich trpělivost a týmovou spolupráci se stala možnost ovládat a rozpohybovat sestavené pouťové atrakce (např. kolotoč) pomocí aplikace v tabletu. Komenského "učení hrou" tak bylo zcela naplněno.

Velké poděkování patří paní ředitelce Mgr. Kateřině Prachařové ze ZŠ Potštejn za skvělou přípravu celého programu.

9. 1. 2024

Tříkrálový koncert rychnovského sboru Carmina

Vánoční atmosféru jsme si prodloužili až do úterý 9. ledna, kdy jsme se vydali do Pelclova divadla v Rychnově nad Kněžnou na Tříkrálový koncert sboru Carmina. 

Děti zaujaly nejen vícehlasé koledy a vánoční písně, ale i kroje, ve kterých účinkující vystupovali a vtipné moderování třemi staršími chlapci ze sboru.

15. 12. 2023

Vánoční koncert

Navečer v pátek 15. prosince se černíkovický kostel tradičně rozezněl vánočními koledami a písněmi v podání všech dětí z naší školy. Společně se svými pedagogy si připravila každá třída a mladší i starší sbor svůj program, závěr koncertu patřil společné písni.

Sváteční atmosféru podpořili i naši diváci, kterým děkujeme, že s námi přišli oslavit nadcházející vánoční čas. 

 

Velké poděkování patří všem dětem a jejich rodičům za to, že byli ochotní strávit svůj Štědrý večer netradičně a přišli na Půlnoční mši, kde naše děti společně s panem učitelem Hovorkou svými koledami vytvořily neopakovatelnou atmosféru. 

5.12. 2023

Čerti ve škole

Každoroční čertovské těšení i obavy se naplnily v úterý dopoledne. Nejstarší páťáci vyrazili v podobě Mikuláše, andělů, čertů a čertice na obchůzku po třídách. Nezapomněli také zavítat mezi naše nejmenší děti ve školce. Hříšníky, které čerti měli zapsané v Knize hříchů, chtěli odnést do pekla. Někdy se to téměř podařilo, vrhli se dokonce i na paní učitelku. Mikuláš však čerty rychle srovnal a zlobivcům domluvil. Když děti zazpívaly připravenou písničku, vyhnal čerty ze třídy. Andílci tak mohli pochválit hodné děti a na závěr jim rozdat sladkosti.

Všem čertům, čertici, andělům i Mikulášovi patří velké poděkování za povedenou mikulášskou nadílku!

25. 10. 2023

Dýňování

Ve středu naše škola ožila Halloweenskými kostýmy a netradičním dýňováním.

Dýně na přehlídku si děti s rodiči vyrobily už doma a společně jimi vyzdobili prostor před vchodem do školy. Potom rodinné týmy čekalo putování po škole, vyrábění, luštění a sbírání kódů. Úspěšné projití ,,stezky" bylo odměněno diplomem a malým dárkem.

Než jsme se rozešli, užili jsme si naší výstavku dýní a vyfotili se s nimi. 

10. 10. 2023

Divadlo DRAK

V úterý se všichni žáci naší školy vydali do Divadla DRAK v Hradci Králové.

Zúčastnili jsme se prohlídky malé scény, ve které herci právě nacvičují detektivku Sedmero krkavců. Vyslechli jsme si přednášku o loutkách a následně si děti mohly vyzkoušet, jak se jednotlivé loutky ovládají. Také jsme byli provedeni Labyrintem, kde je stálá expozice Příběh Draku 1958-2018, která vypráví příběh šedesátileté historie divadla.

Poté nás čekalo to hlavní – divadelní představení To je andělení! - poetická groteska o nezvyklé návštěvě v jedné rodině.

Představení jsme si všichni moc užili.

 9. 10. 2023

Planeta Země 3000

V pondělí se žáci 3., 4. a 5. ročníku zúčastnili projektu Planeta Země 3000, kde měli možnost shlédnout dokument Kambodža – putování k tajemné hoře.

Tříčlenný tým Adama Lelka nás vzal starým tuk-tukem do země s krásnou krajinou a Kméry, kteří žijí spjatí s přírodou a duchovním bohatstvím.

Zajímavé záběry nás zavedly mezi slony v pralese, k pěstitelům lotosu a třeba i na tržnici se spoustou hmyzích pochoutek. Repertoár měl i ekologický přesah s výkladem globálního oteplování planety.

Beseda s paní hraběnkou

Poslední školní den v září (v pátek jsme měli ředitelské volno, takže už ve středu 27. září) nás čekala beseda s paní hraběnkou Andreou Kolowrat Krakowskou. Přestože byla beseda domluvena od deseti hodin, mnozí paní hraběnku netrpělivě vyhlíželi z oken školy již od rána a každé další přijíždějící auto bylo sledováno s očekáváním.

Po uvítání a prohlídce školy jsme se všichni sešli v první třídě a povídali si s paní hraběnkou déle než hodinu, poté nás vzala do zámeckého areálu a vyprávěla o jeho historii a své první návštěvě v něm. Vnitřek zámku je bohužel v havarijním stavu, takže tam jsme se nepodívali, ale doufáme, že se dočkáme jeho rekonstrukce, která je prý v budoucnu v plánu.

Paní hraběnka přijala pozvání na oběd ve školní jídelně a na závěr si ráda prohlídla i starou školu. My jsme naopak s radostí přijali pozvání na prohlídku zámku a kostela v Rychnově nad Kněžnou. Rádi bychom touto cestou ještě jednou poděkovali všem rodičům a přátelům školy, kteří napekli a připravili občerstvení.

Pěšky do školy

V rámci Evropského týdne mobility od 18. do 22. září 2023 se naše škola zúčastnila výzvy Pěšky do školy. Cílem této akce bylo motivovat děti k pohybu. Děti mohly do školy přijít pěšky, přijet na kole, koloběžce či dorazit hromadnou dopravou, za což sbíraly bodíky. Přehled bodů sečtených a přepočítaných na “na ideální třídu” nám prozradil naše školní vítěze.

1. místo získala 5. třída s 96,03 body

2. místo získala 4. třída s 94,44 body

3. místo získala 3. třída s 91,43 body

4. místo získala 1. třída s 86,07 body

5. místo získala 2. třída se 79,05 body

K této výzvě jsme ještě připravili doprovodnou akci pro naše děti a jejich rodiče s dopravní tematikou. Výsledky celé akce se dozvíme během října a budeme vás o nich informovat. Držte nám pěsti, hrajeme totiž o ceny.

21. 9. 2023

Den s robotikou

Ve čtvrtek k nám do školy přijeli odborníci přes robotiku z Hradce Králové, aby nám ukázali malé robůtky. Vyzkoušeli jsme si programování robotů Vex 123, přepravovali jsme náklad s Vex IQ pomocí dálkového ovládání, a řídili robotický vláček Intelino Smart Train pomocí příkazů prostřednictvím barevných lamel přímo na kolejnicích.

19. 9. 2023

Korunovační klenoty

V úterý jsme navštívili výstavu korunovačních klenotů v Opočně. Kromě kopií korunovačních klenotů jsme viděli Svatováclavský meč, původní žezlo a jablko Karla IV. a výstavu obrazů panovníků, kteří byli korunováni těmito symboly naší země. Měli jsme čas i na malou procházku po zámeckém nádvoří a parku, kde jsme hledali ptačí strom z pohádkové knížky a zkamenělinu, pověděli jsme si i něco o historii zámku a nakoupili suvenýry.

1. 6. 2023

Mezinárodní den dětí

Jelikož se včera slavil Mezinárodní den dětí, vydali jsme se místo učení s dětmi pěšky přes les na špachtlovou zmrzlinu do Solnice. Protože je v místním okolí vyhlášená, všichni jsme se na ni těšili, a tak nám cesta rychle utíkala. 

O velké překvapení se po návratu postaraly paní kuchařky, které nám připravily k obědu výborné domácí hamburgery.

31. 5. 2023 

Výlet na Sněžku

Ve středu se 4. a 5. ročník vydal na výlet. Cílem byla Sněžka, na kterou jsme vyjeli lanovkou a dolů sešli pěšky. Cesta byla dlouhá a náročná, ale všichni to zvládli a výlet si užili.

Střípky z výletu

 - Z Pece pod Sněžkou jsme vyjeli lanovkou na Sněžku, kde jsme měli nádherný výhled na Obří důl. 

- Stál jsem jednou nohou v Polsku a druhou v České republice. 

- Na Sněžce byla krásná viditelnost jak do České republiky, tak do Polska. 

- U Luční boudy bylo nádherné jezírko, u kterého jsme si odpočinuli a nasvačili se.

- Cesta dolů byla dlouhá a náročná, hlavně na nohy.

 

25. 5. 2023

Exkurze u hasičů a záchranné služby

Jako zkušení cestovatelé jsme ve čtvrtek s prvňáky opět jeli do Rychnova n. Kn. na výlet. Tentokrát náš cíl byla stanice hasičů a rychlé záchranné služby.

U hasičů jsme si prohlédli všechna auta a ostatní stroje, které v Rychnově využívají. Prošli jsme myčkou a dílnou a nakonec jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli, jaké to je, obléct si do dvou minut celou uniformu, kterou hasiči nosí při výjezdech. Nejzábavnější pro děti a nejvíc stresující pro mě a paní asistentku bylo sjet po tyči ze šestimetrové výšky z druhého patra budovy. Pud sebezáchovy u nás opravdu funguje a ani jedna jsme se při sjezdu nepustila a v klidu jsme doskočily za potlesku dětí na žíněnku. Co by člověk pro ty „naše dětičky“ neudělal…:)

Rozklepaná kolena jsme si šli vyléčit na záchranku. S otevřenou náručí i záchranářskými auty nás přivítala paní Frimlová se svými kolegyněmi. Děti na úvod dostaly nanuk a poté už vyzkoušely lehátka, sedátka, nafukovací dlahy, EKG, měření tlaku a váhu batohu, který záchranáři nosí s sebou na zádech. Na závěr jsme všichni dostali záchranářský oděv a zkoušeli jsme, jestli se vejdeme celá třída do sanitky. Když se tam 21 dětí nasoukalo, začal záchranářům zvonit poplach a my museli rychle vyskákat z auta, zamávat, popřát šťastnou cestu a co nejklidnější výjezd.

Plni zážitků jsme se vrátili do školy a vypravovali všem, jak super výlet jsme zažili.

Touto cestou bych ještě jednou ráda poděkovala paní Frimlové, že nám zařídila obě návštěvy a tak pěkně se o nás starala. :)

                                                                                                                                                                                                             Kristýna Holoubková

16. 5. 2023

McDonald´s cup

V úterý se konalo krajské kolo McDonald´s cup v Trutnově.

Tým naší školy se v kategorii M (malotřídní školy) probojoval do finále v těžké konkurenci vítězů z Královehradeckého a Libereckého kraje. Přestože nám jen o kousek unikla bronzová medaile, jsme pyšní na výkon našich kluků. 

O turnaji sami napsali:

Byly tam tři kategorie fotbalových týmů A, B a M. My jsme patřili do kategorie M málotřídek, kde bylo 8 týmů. Byli tam i účastníci z Libereckého kraje. Turnaj byl zahájen hymnou McDonaldu a pochodem na umělou trávu. Na začátku se nám docela dařilo, dostali jsme se do čtvrtfinále. Ke konci už jsme byli unavení a medaile nám o fous utekla.

O skvělou atmosféru se postarali rodiče, kteří přijeli fandit. Veliký dík za úspěch patří i jim a zejména panu trenérovi Davidovi Holoubkovi. 

11. 5. 2023

Exkurze do centra Orion

Ve čtvtek se žáci 4. a 5. ročníku vydali na návštěvu centra Orion v Rychnově nad Kněžnou. 

Za příležitost navštívit Orion děkujeme naší spolužačce Elle Hejlové, která nám návštěvu domluvila. Mohli jsme tak poznat, jak tráví čas handicapovaní klienti Orionu, mohli jsme se setkat s lidmi, kteří se jim věnují i s nimi. Také jsme si vyzkoušeli co dělají každý den, například cvičení, relaxace, keramika, výroba placek (broží) a muzikoterapie.

Nejvíc jsme si popovídali s Martinem, který má rád hasiče a hraní na kytaru a vozíčkářem Fandou, který skvěle fotí. Odjeli jsme s krásnými zážitky.

27. 4 . 2023

Návštěva ZUŠ 

Ve čtvrtek jsme s prvňáky poprvé vyrazili sami autobusem do Rychnova nad Kněžnou za kulturou. 

Zaměstanci a žáci ZUŠ si pro děti připravili zábavný i poučný program ,,Babička a dědeček vypravují". Na třech zastaveních jsme se seznámili se všemi obory ZUŠ - taneční, hudební, literárně - dramatický a výtvarný. Žačky tanečního oboru nám předvedly lidové i jiné tance, poznali jsme několik hudebních nástrojů a vždy nechyběla praktická ukázka.

 Velmi se nám líbilo loutkové divadlo ,,O třech prasátkách" v podání žaček LDO a nakonec jsme se ve výtvarné dílně pokochali krásnými pracemi dětí a prohlédli si tvořivé prostředí. Nechyběl ani domácí úkol, který jsme později ve škole rádi splnili a vyzdobili jsme obrázky džbánů technikou, která ve vásledku připomíná modrotisk. 

Dětem se výlet moc líbil, se zaujetím sledovaly všechna představení a aktivně se zapojovaly do rozhovorů. Některé děti dokonce přemýšlejí nad tím, že by se rády staly žáky ZUŠ, což je pozitivní zpráva, protože, jak všichni víme: ,,Umění je potravou duše".

Doufám, že takových pěkných příležitostí k navštívení zajímavých míst bude více.

                                                                                                                                                                                       Kristýna Holoubková

26. 4. 2023

Čarodějnický den

Ve středu to ve škole trochu zčernalo. Ptáte se proč? Nu, čarodějnice, čarodějové i ježibaby se k nám přiletěli podívat. Později se rozlétli po Černíkovicích a vydali se po stezce, kde plnili čarodějné úkoly.

Cestou se stavili v místním konzumu a také na obecním úřadě, kde na ně čekalo občerstvení ve formě koblížků a pitíčka.

Poslední úkol úspěšně zdolali ve škole, kde proběhlo i závěrečné vyhlášení. Někdo vyhrál masáž v netopýří jeskyni a někdo zájezd do dračí sluje. Na závěr nám zazpívali naši prvňáci i děti ze sboru. Den jsme uzavřeli ve školní jídelně s polévkou z myších ocásků.

25. 4. 2023

Dopravní výchova

V úterý se žáci 4. a 5. ročníku účastnili dopravní výchovy v Rychnově nad Kněžnou na místním dopravním hřišti. Děti si zde zkusily jízdu zručnosti, kde projížděly různými překážkami a nechyběla ani jízda podle dopravního značení.

Dětem se moc dařilo a všichni odjížděli spokojení. 

 

24. - 28. 4. 2023

Bazárek

V týdnu 24. - 28.4. se ve škole bude konat bazárek dětských knih a vybavení, který bude přístupný ráno před vyučováním i v odpoledních hodinách do 16:00. Pokud máte zájem, je možné darovat dětské vybavení do pátku 21.4. Po ukončení akce budou zbylé neprodané a zpět nevyžádané věci darovány na charitu. Výtěžek z prodeje bude použit na odměny pro děti a další akce školy.
Moc si vážíme vašich příspěvků na bazárek a děkujeme.  

21. 4. 2023

Společné odpoledne - DEN ZEMĚ

Přijďte s námi v pátek od 16:00 ke staré škole společně oslavit Den Země - budete mít možnost prohlédnout si náš recyklační koutek, vyzkoušet si úkoly z našich ekologických lekcí nebo si vyrobit originální nákupní tašku (nutné přinést si s sebou staré tričko). Vše zakončíme společným piknikem a opékáním.

S sebou: vlastní pití (bude možné průběžně doplnit), dobrůtky na opékání, můžete vzít i vlastní deku a případné drobné občerstvení pro přátele. Zvlášť oceníme, když s sebou někdo vezme polínko či dvě k přiložení na společný ohýnek :-)

Heslo zní "Prostě přijďte, užijeme si to."

Mc´Donald cup

Středa 19. 4. zůstane v kalendáři letošního školního roku slavným dnem. Klukům ze 4. a 5. třídy s Míšou Menčíkem (výborný záskok za marody) se podařilo vyhrát okresní kolo Mc´Donald cupu v Rychnově nad Kněžnou a postoupit do krajského kola.

 

Turnaj očima našich hráčů:

Týmy byly: ZŠ Černíkovice, ZŠ Lično, ZŠ Potštejn, ZŠ Bílý Újezd a ZŠ Přepychy.

První zápas proti Ličnu jsme vyhráli 2:1. Druhý zápas jsme prohráli 9:2 s Přepychami, kde nás ovládla psychika. Po zápase jsme měli přestávku, při které jsme nabrali síly na další zápas. S Bílým Újezdem jsme vyhráli tak tak 1:0. Poslední zápas byla také výhra 9:0 proti Potštejnu.

Nejnapínavější bylo vyhlášení, při kterém jsme čekali na výsledky. Nakonec jsme byli první a šťastní jsme jeli domů.

Všichni jsme si odvezli medaile a do školy velký pohár.

16. 5. pojedeme do Trutnova reprezentovat naši školu na krajské kolo.

 

Návštěva Kovošrotu v Černíkovicích

Ve středu 19. 4. jsme se vydali na exkurzi do Kovošrotu. Zde nás mile přivítala paní Rufrová, která nám vysvětlila, jak to v Kovošrotu funguje.

Měli jsme velké štěstí, protože na začátku naší prohlídky přijel pán s paní, kteří vezli spoustu hliníku a železa. Paní Rufrová nám ukázala, kde se co váží, a vysvětlila, že se hliník musí projet před vážením silným magnetem, aby se tam neukrývalo železo.

Dozvěděli jsme se, že zde vykupují železo, hliník, měď a další kovy a vše má své kontejnery.

Také nás seznámila s tím, jak se postupuje s autovraky. Nejprve se musí vypustit veškeré kapaliny a pak už je auto připraveno k likvidaci. Chytí se drapákem, naloží do velkého kontejneru a v něm se vrak rozmačká velkým zvonem.

Viděli jsme, jak se nakládá železo určené k odvozu a následné likvidaci.

Děti si odnesly suvenýr v podobě prázdné nábojnice.

30. 3. 2023

Festival Jeden svět

V současné době probíhá v celé republice filmový festival JEDEN SVĚT pro děti a mládež.

Festival vzešel z činnosti společnosti Člověk v tísni, podílejí se na něm tvůrci z celého světa. Uvedené filmy přinášejí divákům témata k zamyšlení nad lidskými osudy a lidskými právy. Po každém promítání proběhla beseda s moderátorem, kde se děti mohly ptát a zpracovat si své zážitky z filmu. Festivalu se účastnili žáci 3., 4. a 5. ročníku naší školy.

 - Nejzajímavější byla ukázka Jasmíniny dva domovy, protože bych se nikdy nechtěl stěhovat.

                                                                                                                                                            Štěpán H. a Štěpán P.

 - Jasmína bydlela ve Finsku. S rodinou se odstěhovala do Somálska, kde si musela zvyknout. Našla si nové kamarádky a nakonec to tam nebylo špatný.

                                                                                                                                                             David H. a David O.

 - Druhý film se jmenoval Na střídačku, byl o Deanovi, který hrál fotbal a měl rozvedené rodiče.

                                                                                                                                                              Elena a Nikola

 - Na promítání se mi líbil dokument Oáza.

                                                                                                                                                              Jakub K.

 - Byl to film o dvou bratrech-dvojčatech. Jeden byl Rémi a druhý byl Raf, který byl postižený. Rémi se staral o postiženého Rafa a měli se moc rádi.

                                                                                                                                                              Matouš

 

23. 3. 

Karneval

 Ve čtvrtek děti přišly již ráno v kostýmech. Karneval zahájila přehlídka masek. K vidění byly nejen pohádkové bytosti, ale i spousta zvířátek, sportovců nebo třeba i pacient. Celé dopoledne probíhaly soutěže, do jejichž organizace a přípravy se zapojili žáci 4. a 5. ročníku. Samozřejmě nechyběly odměny a závěrečná diskotéka. Karneval si děti náležitě užily a celý pedagogický sbor s nimi. Těšíme se na další ročník. 

20. 3.

Jak jsme vynášeli Moranu

V pondělí ráno jsme se sešli se školkou a vyrazili jsme vyhodit Moranu do řeky. Cestou jsme zpívali a hráli na různé nástroje (vozembouch, fanfrnoch, buben, rumba koule a dřívka). Anička a Ellinka hrály na flétny a Dorka s paní učitelkou na kytaru. Stavili jsme se zazpívat v obchodě a pak došli až k řece. Tam paní učitelky ze školky zapálily Moranu a hodily ji do řeky. 

Při zpáteční cestě jsme zpívali u obecního úřadu a dostali sladkou odměnu.

Tak jsme se rozloučili se zimou. 

10. 3.

Suit Up Day

V pátek se to ve škole hemžilo krásně nastrojenými, načesanými a upravenými mladíky a slečnami. Ani personál školy nezůstal pozadu, nenechal se zahanbit a vytáhl ze skříně to neslavnostnější, co tam bylo. 

Slavnostní den jsme zahájili krátkým povídáním o společenském chování a o příležitostech, kdy se hodí ,,dát se do gala". Nechyběl malý koncert děvčat ze třetí třídy, krátké divadélko prvního rořníku a hned poté jsme si zahráli na modelky a modely a předvedli své garderóby na ,,přehlídkovém mole" (školní chodbě). Po prvních nejistých a stydlivých krocích se přehlídka rozjela a děti předváděly kreace, za které by se ani profesionálové nemuseli stydět. 

Následovalo divadelní představení žáků 4. a 5. ročníku, kteří za pár dní secvičili divadlo, ve kterém nás seznámili s komedií, hororem, operou, muzikálem, tragédií, detektivkou, pantomimou a baletem. Nadšení diváků bylo obrovské a před herci by se slušelo smeknout klobouk. Výroba papírových kravat a kabelek den doplnila a v jídelně, u slavnostně prostřeného stolu, jsme Suit Up Day zakončili. 

Velké poděkování patří všem rodičům, kteří během pár dní napnuli všechny své síly a na Suit Up Day poslali do školy společensky upravené mladé dámy a pány. Děkujeme a těšíme se na spolupráci při další naší výzvě.

24. 2. 

Markétina dopravní výchova

Těsně před jarními prázdninami si celá škola užila poučné a zábavné dopoledne s členkami týmu Markétina dopravní výchova.

Třídy se proměnily ve stanoviště, kde se skupiny dětí věnovaly tématům Chodec, Cyklista, První pomoc a Bezpečnost s mnoha praktickými činnostmi. Projekt má své internetové stránky, kde se dál vzděláváme a zkoušíme i dopravní testy.

Žáci 4. a 5. ročníku si 25. dubna vyzkouší i své praktické dovednosti na dopravním hřišti.

 

20. - 24.2.

Soptíkovo lyžování

I když lotešní zima byla na sníh trochu skoupá, stihli jsme si ji také pořádně užít, jak jinak, než pořádnou sáňkovačkou a také při odpoledním lyžářském/snowboarďáckém výcviku ve Skiareálu v Olešnici v Orlických horách, kterého se zúčastnili zájemci ze školy a školky. Celý lyžařský týden byl zakončen závody.

8. 2.

První pomoc

Ve středu k nám přišla profesionální záchranářka paní Holoubková povídat o první pomoci. Třídy se účastnily samostatně.

Nejdříve se povídalo o tom, co vlastně ta první pomoc je, komu a kdy ji poskytnout. Děti měly prostor na otázky a ptaly se na spoustu důležitých informací. Měly možnost zkusit poskytnout první pomoc funkční figuríně, kde mohly sledovat, zda ji poskytují správně. Fonendoskopem poslouchaly u svých spolužáků srdce. Zkoušely, jak se mění srdeční činnost, když jsou v klidu a následně běhají nebo cvičí. 

5.12.

Mikuláš

Na pondělí se každoročně nejvíc těší naši páťáci. Promění se v Mikuláše, čerty a anděly a navštíví nejen mladší spolužáky v jejich třídách, ale i děti v mateřské škole. Pečlivě se připravují, aby Mikuláš byl dostatečně důstojný, andílci laskaví a čerti moc nezlobili. Letošní rok ale čertovsky proměnil celou školu. Do lavic usedli malí čertíci a čertice, před tabuli se postavily o pár let starší čertice, a i výuka byla vyloženě čertovská. 

18. 11.

Beseda s paní starostkou o nakládání s odpady v obci

V pátek 18. listopadu jsme se my, páťáci a čtvrťáci, vydali za paní starostkou na obecní úřad. Vydali jsme se pěšky se seznamem otázek na téma Odpady a jejich třídění.

Zjistili jsme, že v Černíkovicích se toho dá vytřídit opravdu hodně - plast, papír, sklo, kov, textil, bioodpad, jedlé oleje a tuky, jednoročně velkoobjemový a nebezpečný odpad, elektroodpad a samozřejmě směsný odpad, který se odváží jednou za čtrnáct dní. 

Vzpomínky na besedu:

Líbilo se mi to a dostali jsme i občerstvení. Paní starostka nás informovala o plastech a říkala, že v Černíkovicích uklízí sbor dobrovolných hasičů.

                                                                                                    Anička K.

Tam, kam se odváží větve, bychom neměli odvážet dřevo s hřebíky.

                                                                                                  Kuba Š.

Bylo to super, každý člověk vyprodukuje 18 kg plastů za rok, ale já určitě tak 20 kg.

                                                                                                 Dominik D.

6.10.

Návštěva knihovny a Podorlického muzea

Co se dělo, když nešla v Černíkovicích elektřina? Vyrazili jsme do Rychnovské městské knihovny, podívat se na zámecký park a nádvoří a výlet jsme zakončili návštěvou v Plachetkově památníku.

V městské knihovně se děti rozdělily na dvě skupiny. S knihovnicemi si nejprve prohlédly prostředí knihovny. Povídaly si spolu o knížkách a autorech a pravidlech půjčování knih.

Potom jsme přešli do prostoru bývalých kasáren, kde je umístěn Plachetkův památník - ornitologická expozice. Děti pozorně studovaly exponáty, plnily úkoly na pracovních listech a samy objevily mezi vystavenými ptáky úlovky i z Černíkovic.

3. 10.

Planeta Země 3000

v pondělí se naše škola zúčastnila projektu Planeta Země 3000, kde děti měly možnost shlédnout dokument Magický Senegal, který je členěný do výukových rovin. Jednotlivé roviny dětem přiblížily náboženské složení obyvatel Senegalu, tradice, rituály, důležitost zachování kulturní identity, ale i průmysl a ekonomiku. Děti nejvíce zaujal sport laamb, tedy tzv. senegalský wrestling.

Recyklohraní

V letošním školním roce jsme se rozhodli, že když máme krásnou novou energeticky úspornou školu, zkusíme se ekologicky chovat i my. Rozhodli jsme se zúčastnit různých výzev a projektů k této tematice a dozvědět se co nejvíce o tom, jak můžeme chránit naši planetu.

29. září jsme ve škole přivítali lektora s programem Tonda Obal na cestách. Tuto pojízdnou výstavu, která je realizována na českých školách již přes 20let, navštívilo za dobu její existence více jak 2 miliony dětí. Na akci se žáci dozvěděli, jak, kam a proč se odpad třídí a co se z něj dále vyrábí. Měli možnost se podívat na vzorky recyklovaných materiálů a dostali drobné odměny.

Zapojili jsme se do celoročního projektu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, sběrných kampaní v oblasti drobných elektrozařízení, laserových tonerů a inkoustových cartridgí, starých mobilních telefonů a baterií.

,Školní výlet

   V úterý 21. června jsme se vypravili na školní výlet do Prahy.

   Autobus nás dovezl na Černý Most, odkud jsme metrem dojeli až k Národnímu muzeu.

   Pro děti byla samotná cesta metrem velkým zážitkem. Pro mnohé z nich byla zážitkem také jízda na eskalátorech. Děti byly před vstupem do metra rozděleny na menší skupinky a pečlivě si hlídaly svého vedoucího.

   V Národním muzeu jsme měli možnost prohlédnout si sály s expozicemi, Panteon, kde byly historicky významné osobnosti a také nádhernou sbírku minerálů. Poté následovaly prohlídky s lektorem a zajímavým výkladem. Mladší děti navštívily přírodovědnou expozici s názvem „Zázraky evoluce – zvířata od nejmenších po největší“. Starší děti ze 4. a 5. ročníku měly zajímavý program o pravěku - „Od trilobitů po mamuty“.

   Při zpáteční cestě jsme se prošli po Václavském náměstí a metrem se vrátili zpět na Černý Most.

   Výlet se nám vydařil a plni zážitků a dojmů jsme se vrátili zpět do Černíkovic.

 

 

16.5.2022

Exotická zvířata

V pondělí 16.5. 2022 byste ve škole nenašli jen žáky, ale i exotická zvířata jako : užovku červenou, hroznýše královského, zmiji rohatou, agamu vousatou, želvu uhlířskou, sklípkana a ježka bělobřichého.  Přednášející nám jednotlivá zvířata představil a seznámil nás s jejich způsobem života. Zjistili jsme, že had není slizký a agama se umí nafukovat a měnit barvu při rozčilení. Děti se zvířat nebály a některé si i pohladily.

29.4.2022

Čarodějnická stezka

29.4. 2022 se škola hemžila malými i velkými čarodějnicemi, jedna byla hezčí než druhá. Nechyběli tu ani čarodějové. Hned po ránu odlétli plnit úkoly na čarodějnou stezku po vesnici, kterou připravily paní učitelky

Napsala  E.Brandejsová a  V.Šedivá z 5. ročníku

Je pátek 29. 4. 2022, čarodějnický den u nás ve škole. Den všech strašidel a kouzel. A proto si pro nás paní učitelky vymyslely krásný, dlouhý a únavný program. Ráno nás rozdělily do týmů, předaly nám mapu a mohli jsme vyrazit. Po celých Černíkovicích byly různé kouzelnické úkoly, hádanky a šifry. V každém úkolu bylo schované písmeno, z písmen jsme potom složili jméno čarodějnice. Abychom cestu přežili, dostali jsme dobrůtky od paní starostky a bonbóny v prodejně. Na konci cesty jsme složili i obrázek hledané čarodějnice. Po vyhodnocení naší čarodějnické akademie jsme dostali za odměnu prstíky, které pro nás usekla (upekla J) paní Klárová. Opravdu jsme si to užili.

22.4.2022

Úklid obce

Na 22.4. jsme naplánovali úklid naší obce. Čtyři skupiny v čele s paní učitelkou se vydaly od školy různými směry a sesbíraly všechny odpadky, které cestou viděly. Děti se moc snažily a nasbíraly osm plných pytlů.

Akce do konce školního roku 2021/2022

  9. 5. – Keramika pro dospělé

12. 5. – 9. plavání, kroužek 3D

16. 5. – Přednáška o exotických zvířatech

19. 5. – 10. plavání, kroužek 3D

10. 6. – Noc kostelů /zpívání v černíkovickém kostele/

13. 6. - Keramika pro dospělé

21. 6. – Školní výlet do Národního muzea v Praze

28. 6. – Odpoledne s rodiči  POZOR ZMĚNA!

Podrobné informace upřesníme později.

 

 

Výsledky soutěže MATEMATICKÝ KLOKAN 2022

Kategorie Cvrček:

2. třída

         1. místo – Šimon (44 b)

        2. místo – Dominik (36 b)

        3. místo – Denisa , Adéla  (31b)

3. třída

         1. místo – Dorota  (67 b)

        2. místo – Jakub  (64 b)

        3. místo – Elena , Tobiáš  (62 b)

Kategorie Klokánek:

4. třída

        1. místo – David  (83 b)

        2. místo – Štěpán  (68 b)

        3. místo – Ema  (48 b)

5. třída

         1. místo – Petr  (75 b)

        2. místo – Eliška  (74 b)

        3. místo – Valerie  (63 b)

| aktuální 2022 | 2021 | 2020

13.4.2022 MC´Donalds Cup

Každý rok je školní tradicí účast na fotbalovém turnaji škol MC´Donalds Cup v Rychnově nad Kněžnou.

Náš tým letos 13. 4. 2022 v předkole pro málotřídky obsadil 3. místo. Přes vlny emocí po vyhraných i prohraných zápasech odjeli naši fotbalisté domů spokojeni. (Citujeme kapitána Patrika Čiháka.)

Kroužek  s 3D tiskárnou

Od března 2022 se mohou žáci vyšších ročníků účastnit kroužku 3D. Učí se pracovat s 3D tiskárnou, kterou škola získala zdarma o prázdninách 2021 za vypracovaný projekt "Drátkování".

 

11.4.2022

Příroda je naše -Náš les a jeho obyvatelé

Dne 11. dubna navštívila naši školu paní Kateřina s programem "Příroda je naše - Náš les a jeho obyvatelé."  Probrala s dětmi základní rozdělení lesů na jehličnaté, listnaté a smíšené, představila některé konkrétní zástupce stromů a poradila, jak je rozpoznat. Přivezla si s sebou spoustu reálných rekvizit (části stromů, kůru, listy, jehličí, plody, šišky, atd.).

Následně vyprávěla o zvířatech, které můžeme potkat v našem lese (prase, srnec, jelen, daněk, muflon, jezevec, liška, kuna, datel, kukačka, zmije, užovka atd.). Pustila dětem nahrávku zvuku, které zvíře vydává a děti hádaly, jaké zvíře by to mohlo být.  O daném zvířeti nám pověděla různé zajímavosti. Dovezla i ke zvířatům reálné rekvizity. Děti si mohly prohlédnout a osahat kůže, kožešiny, čelisti, zuby, lebky, rohy, parohy, vycpaná zvířata a jiné. U některých lesních zvířat upozornila na to, jak se proti nim bránit, co dělat když je potkáme v lese a jak se zachovat v případě napadení.

Výhodou programu bylo to, že si děti pomocí rekvizit udělaly reálnou představu o tom, jak které zvíře vypadá a mohly si vystavené věci osahat.

18.3.2022

KARNEVAL LETOS JINAK                                                                       

V pátek 18.3.2022 ožila naše nová škola karnevalovým rejem. Prostorná chodba posloužila jako taneční parket, nechybělo nic, co je naší karnevalovou tradicí.

Organizace se ujali žáci čtvrté a páté třídy a patří jim nejen velký dík, ale i hluboká poklona. Patrik Čihák přinesl z domova aparaturu a spolu s Matoušem Novotným vytvořili hudební list s písničkami, které měly jiskru. Po celou dobu se starali o muziku bez jediného zaváhání. Jejich spolužáci připravili šest soutěží pro děti, konala se i přehlídka masek ve stylu módního mola a taneční soutěž, které nás všechny opravdu pobavily. Soutěžilo se i ve skládání tangramů, tím do programu přispěla paní ředitelka. Obvyklá tombola byla zdarma – tímto děkujeme všem rodičům, kteří nám darovali ceny.

Milou novinkou bylo pohoštění šéfkuchaře Petra Kerharta, který pekl výborné vafle, jeho asistentka Hedvika Myhill se postarala o jejich řádné nazdobení a distribuci všem mlsným jazýčkům. Paní učitelky a paní Klárová vyrobily ovocné špízy a paní Klárová navíc upekla všem maskám sušenky ve tvaru klaunů.

 

11.3.2022

Soptíkovo lyžování

V týdnu od 14. 2. do 18. 2. 2022 se žáci naší školy zúčastnili lyžařského výcviku ve SKI AREÁLU v Olešnici v Orlických horách. Společně se základní školou jezdily i předškolní děti z MŠ. Účast byla vysoká. Počasí nám docela vycházelo, dokonce nás i některé dny zahřálo sluníčko. Při posledním dni nás bohužel neminul déšť. Ale ani ten dětem nebránil v tom, aby svým rodičům, kteří jsou vždy zváni na důležitý ukončovací závod, předvedly své dosažené lyžařské dovednosti.

Noví spolužáci

Do školy nastoupily 8. 3. 2022 tři děti ukrajinské národnosti. Naše děti je přijaly vstřícně a snaží se jim pobyt v naší škole zpříjemnit. Přes jazykovou bariéru je pro všechny situace složitější, ale věříme, že se dětem u nás bude líbit.
Děkujeme rodičům našich žáků za dárky, které pro ukrajinské děti donesli.
 

Beseda s policií ČR

Úterní výuku 8. 3. 2022 nám přijela obohatit Policie ČR. Dva policisté s dětmi hovořili na téma Bezpečně do školy. Zopakovali si s nimi pravidla přecházení, chůze po silnici a základy, jak poskytnout první pomoc. Policisté předvedli jejich výstroj, kterou si děti mohly i vyzkoušet. Pokládali dětem záludné otázky, ale ty si vždy věděly rady s odpovědí. Pouze kriminalisty přejmenovaly na kriminálníky.
 

Karneval v MŠ

V úterý 9. 3. 2022 byla Duhová mateřská školka plná princezen, zvířátek, superhrdinů, rytířů a jiných bytostí.
Paní učitelky připravily dětem karnevalové dopoledne plné soutěží, tanečků a sladkých ovocných odměn.

Plavecký výcvik

Po dvou letech se děti konečně dočkaly plaveckého výcviku. Začali jsme jezdit 10.3. Máme za sebou první lekci v plaveckém bazéně v Dobrušce. Výcviku se účastní i předškolní děti z naší MŠ. Účast dětí z MŠ je dobrovolná.
Některé děti jely s obavou, co je čeká. V bazénu jim však očička zářila a těší se na všechny další výcviky. Plavecký výcvik činí 10 lekcí.

8.3.2022

Základní kurz keramiky

ZŠ Černíkovice pořádá základní kurz keramiky.

3.2.2022

Se zvířátky o vesmíru

6. 1. 2022 ve školní družině vyrostl obrovský stan ve tvaru polokoule. Uvelebili jsme se na koberci a s úžasem pozorovali hvězdnou oblohu, planety, souhvězdí a další zajímavosti z vesmíru. Celý pořad provázel odborný lektor. Menší děti navštívily vesmír se zvířátky, větší mohly uplatnit při promítání své vědomosti z vlastivědy a přírodovědy.

Se zvířátky o vesmíru 1. – 3. ročník
Ježek, zajíc, krtek a sova jsou čtyři kamarádi, kteří se sešli na kraji lesa, aby prozkoumali raketovou základnu. Všechno je pro ně nové, nikdy nic podobného neviděli, a když vidí startovat raketu, jsou z toho úplně paf. Nikdo netuší, o co by se mohlo jednat, a tak vymýšlí jeden bláznivý nápad za druhým. A snad by se tam dohadovali dodnes, kdyby nepotkali chytrého myšáka, který jim vše vysvětlil. A protože myšák strávil celý život mezi vědci na raketové základně, ví toho o vesmíru opravdu hodně. Pohádkový příběh Se zvířátky o vesmíru je nejen ryze český, ale dokonce brněnský projekt. Výsledné představení kombinuje záběry několika klasických loutek s virtuálními animacemi. Autorem scénáře je David Koval z Hvězdárny a planetária Brno, dramaturgem je Jan Šotkovský. Design loutek navrhl brněnský kreslíř Dalibor Krch, vyrobeny byly v dílnách Divadla Radost, jehož herci loutky také vodili. Hlas hrdinům propůjčili herci Městského divadla Brno. Výslednou kompozici vytváří grafické studio Petra Hlouška. Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.

Neuvěřitelný vesmír 4. – 5. ročník
Jedinečné animace a záběry z NASA a ESA. Od planet sluneční soustavy, přes fascinující vzdálenosti vesmíru až k černým dírám a bílým trpaslíkům. V pořadu vytvořeném Evropskou jižní observatoří se dozvíte téměř vše, s čím se můžete ve vesmíru setkat.

http://www.mobilniplanetarium.cz/


 

Beseda se spisovatelkou Klárou Smolíkovou

Klára Smolíková je spisovatelka knih dětských, populárně naučných i detektivních, ale také scénáristka a lektorka. Věnovala se psaní do dětských časopisů, podílela se na několika učebnicích a vytvořila také desítky sad pracovních listů. V současné době mimo jiné pořádá semináře pro učitele, knihovníky, besedy pro dětské čtenáře a workshopy během kterých děti aktivně zapojuje. Využívá černobílé pracovní listy, které vždy v předstihu pošle a dataprojektor. Ke všem besedám i workshopům má zpracovanou prezentaci.

1. – 3. ročník
Začarovaný Hvozd: Vytvoř si vlastní knížku Bolech a Luna, dvě děti z Končiny, se odváží vstoupit do tajemného lesa a zažijí zde velké dobrodružství plné kouzel a prapodivných bytostí. Podobná cesta, byť jen představovaná, čekala i účastníky besedy. Díky předpřipravené maketě doplnili, dokreslili a dopsali vlastní příběh. Stvořili si vlastní hrdiny, navrhli tajemné lesní duchy a na mapě pojmenovali místa, kde se jejich knížka odehrává.

4. – 5. ročník
Spolkla mě knihovna: Kde se vzaly knihovny a jak dříve vypadaly knihy? Knížka Spolkla mě knihovna má podtitul Od hliněných destiček k tištěné knize a při workshopu čekala účastníky podobná cesta časem jako hrdiny knihy. Navštívili knihovnu ve starověké Alexandrii, v Ninive i v renesanční Florencii, propátrali, jak se dařilo písařům egyptským či středověkým, a potkali se se slavnými knihovníky. Potom se přesunuli s knihou Pozor, v knihovně je kocour! do českých knihoven, aby zjistili, v čem jsou výjimečné. Do programu holky a kluky vtáhly úkoly z pracovních listů.